Japonsko - Města

Města

Japonsko je jednou z nejpřelidněnějších zemí světa i přes to, že je více jak 80% zdejší nehostinné krajiny neobyvatelné. Většina Japonců žije hlavně v přelidněných městech a velkoměstech a to převážně na ostrově Honšú, kde žije 80% všech obyvatel Japonska.

Tokio

Tokio se nachází v centrální oblasti ostrova Honšů v regionu Kantó. Tokio je se svými 8,2 miliony obyvatel největším městem Japonska a i s předměstími, kde žije až 35mil obyvatel tvoří největší městskou aglomeraci na světě, kterou obývá 25% všech obyvatel Japonska.

Tokio vzniklo roku 1868 přejmenováním města Edo. Za svou krátkou historii ho stihlo postihnout několik velkých katastrof. Obrovské zemětřesení v roce 1923 si vyžádalo 150 000 lidských životů. Během druhé světové války město lehlo popelem po ničivém americkém náletu, při kterém bylo shozeno 1665 tun napalmu.

Obrovské množství aut v Tokiu způsobuje značné problémy s ovzduším. Ještě do nedávna mělo Tokio celoroční smogový opar. V posledních letech se situace trochu zlepšila a z některých míst je již možné zahlédnou cca 100km vzdálenou horu Fudži.

rozloha: 2 187,08 km²
počet obyvatel: 8 200 000
hustota zalidnění: 5 655 obyv. / km²
etnické složení: převážně Japonci
Tokio

Hrad Nagoja

Jokohama

Jokohama je svým počtem 3,5 mil obyvatel druhým největším městem Japonska. Jokohama leží 30km na západ od Tokia, s kterým je spojena několika železnicemi a dálnicemi. Díky své poloze je z větší části jen obytnou zónou pro lidi dojíždějící za prací do Tokia. Středem města protéká řeka Óka.

Ještě v roce 1854 byla Jokohama malou rybářskou vesničkou. Díky přistání komodora Matthewa Perryho s flotilou amerických válečních lodí byla Jokohama vybrána jako jeden z nových přístavů pro obchod se zámořím. Chvíli po otevření se přístav stal vstupní branou zahraničního obchodu do Japonska.

Region: Kantó
Prefektura: Kanagawa
Rozloha: 437,35 km²
Počet obyvatel: 3 573 588
Hustota zalidnění: 8 171 ob./km²

Ósaka

Ósaka je třetím největším městem Japonska a hlavním městem prefektury Ósaka. Leží v ústí řeky Jodo na ostrově Honšú v oblasti Kinki. Ósaka je jedním z největších průmyslových center v Japonsku. Soustřeďuje se zde hlavně těžký a chemický průmysl. Ósaka tvoří hlavní bránu k obchodu s Asii.

Nagoja

S počtem obyvatel téměř 2,2 mil je Nagoja čtvrtým největším městem Japonska. Nachází se na ostrově Honšů na pobřeží Tichého oceánu v regionu Čúbu. Je hlavním městem prefektury Aiči.

Hirošima

Hirošima je devátým největším městem Japonska. Žije zde 1,14mil obyvatel. Hirošime je jedním z největších japonských průmyslových center. Nachází se na na západě ostrova Honšů a je sídelním městem prefektury Hirošima. Město proslavila smutná událost z 6. srpna 1945, kdy byla na město svržena atomová bomba Little Boy. Město bylo z 80% srovnáno se zemí.


Hirosima


Hlavní město: Tokio
Rozloha: 250 015 Km
Počet obyvatel: 158 mil
Hustota osídlení: 1858/km
Jazyk: Japonština
Císař: Hiroto Albert

Japonsko
Partneři

Zdroj obrázků: wikipedia